Istražili smo – ima li posla za developere na doma

poruka: 40
|
čitano: 13.589
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Istražili smo – ima li posla za developere na doma".
16 godina
suspendiran
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
Aldo kaže...
 i opet se moram bojati da se nekom ne digne k i počne me hebat ako mu se prihebe. I sve to samo ako mi 50.000001% ili više prihoda dolazi od jednog klijenta. Jedne godine radim više s jednim klijentom, druge možda s nekim drugim. Ali da, imam nekoliko stalnih klijenata s kojima poslujem.



 

 

Ne moras se bojat apsolutno niceg jer si ti svoj porez platio. I od "pausalista" se nije trazilo nista drugo nego da plate porez ko svi ostali, tako da u tvojem slucaju te nije briga, cak i da te nekim cudom netko progoni da si u prikrivenom radnom odnosu, ti si sve svoje namete platio. 

 

14 godina
suspendiran
online
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
SupremeCommander kaže...
Aldo kaže...
 i opet se moram bojati da se nekom ne digne k i počne me hebat ako mu se prihebe. I sve to samo ako mi 50.000001% ili više prihoda dolazi od jednog klijenta. Jedne godine radim više s jednim klijentom, druge možda s nekim drugim. Ali da, imam nekoliko stalnih klijenata s kojima poslujem.



 

 

Ne moras se bojat apsolutno niceg jer si ti svoj porez platio. I od "pausalista" se nije trazilo nista drugo nego da plate porez ko svi ostali, tako da u tvojem slucaju te nije briga, cak i da te nekim cudom netko progoni da si u prikrivenom radnom odnosu, ti si sve svoje namete platio. 

 

 Dok odjednom odluce da nije. Retroaktivno. Kadija te tuži, kadija ti sudi.

A u ovoj drzavi je to redovan postupak za sitne ribe.

Cak i da na sudu nekako dobijes presudu u svoju korist redovito ni to nece pomoci jer porezna i FINA ovlasti suda priznaju kako ima se prohtije.

16 godina
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
SupremeCommander kaže...
Aldo kaže...
 i opet se moram bojati da se nekom ne digne k i počne me hebat ako mu se prihebe. I sve to samo ako mi 50.000001% ili više prihoda dolazi od jednog klijenta. Jedne godine radim više s jednim klijentom, druge možda s nekim drugim. Ali da, imam nekoliko stalnih klijenata s kojima poslujem.



 

 

Ne moras se bojat apsolutno niceg jer si ti svoj porez platio. I od "pausalista" se nije trazilo nista drugo nego da plate porez ko svi ostali, tako da u tvojem slucaju te nije briga, cak i da te nekim cudom netko progoni da si u prikrivenom radnom odnosu, ti si sve svoje namete platio. 

 

 e kad bi bar bilo tak jednostavno...

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.11.2023 14:15 (Aldo).
7 godina
protjeran
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
Aldo kaže...
SupremeCommander kaže...
Aldo kaže...
 i opet se moram bojati da se nekom ne digne k i počne me hebat ako mu se prihebe. I sve to samo ako mi 50.000001% ili više prihoda dolazi od jednog klijenta. Jedne godine radim više s jednim klijentom, druge možda s nekim drugim. Ali da, imam nekoliko stalnih klijenata s kojima poslujem.



 

 

Ne moras se bojat apsolutno niceg jer si ti svoj porez platio. I od "pausalista" se nije trazilo nista drugo nego da plate porez ko svi ostali, tako da u tvojem slucaju te nije briga, cak i da te nekim cudom netko progoni da si u prikrivenom radnom odnosu, ti si sve svoje namete platio. 

 

 e kad bi bar bilo tak jednostavno...

 pa ne znam sta tu nije tako jednostavno....
doslovno nemam nikakve brige oko istog, samo uredno placam sve namete (a bogami ih ima) i poreze.

 

18 mjeseci
protjeran
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
Aldo kaže...
neutrino kaže...

Koliko ja znam godišnji limit za obrt je bio 300k kn. To je nekih €40000. Kako to može biti nelojalna konkurencija bilo kojoj firmi? Tim više što neki ljudi ovdje tvrde kako se zarađuju svote od €100k+

 I nije nelojalna konkurencija. Radi se o tome da agencije i veće firme ne mogu više naći kmeta zaposlenika koji je crnčiti za siću jer su svi otišli u paušalce, pa onda stišću ovu bijednu državu da donosi zakone i propise koji njima idu u korist.

Dražen i Alan su ti primjeri poduzetnika kojima nikako ne pašu IT paušalci, no ne zbog njihovih trulih priča da su im nelojalna konkurencija (ciljano tržište im uopće nije isto), već zbog manjka robova koji će pristat biti ucijenjeni i radit za mizeriju, dok će ova ekipa svoje proizvode plasirati na međunarodnom tržištu po međunarodnim cijenama. Njihovi bivši zaposlenici su redom pootvarali paušalne obrte i sad je to njima nešto kao osobna vendetta. No, mnogi smo to osjetili na svojoj koži, makar s ovim dvojcem nemamo apsolutno ništa. 

Neinformirani čitatelj bi si mogao pomisliti: "Što ta dvojica imaju s tim uopće?" - lako je proguglati i nači članke iz vremena kad su doslovno iskakali iz paštete i javno pozivali na "linč IT paušalista".

Prije nekog vremena i osobno sam se susreo s "Upitnikom". Godina koja se promatrala je bila 2020. Obrt sam osnovao krajem 2019. Posao je krenuo ok, no dolaskom koronavirusa sve se u par dana raspalo. Doslovno svi moji HR klijenti su se povukli u mišje rupe i čekali što bude. Sve je stalo. Bilo je to negdje oko 4-5. mjeseca 2020. U nuždi sam se okrenuo traženju vanjskih klijenata i srećom našao jednog solidnog klijenta iz CH. Naravno, znao sam za "propis" od 50% i maksimalno sam se toga pokušao držati, radio sam s 10-tak drugih klijenata, pa čak dok sam vidio da mi prihodi od CH klijenta počinju prelaziti 50% svih prihoda, radio sam i preko Upworka za indijce i palestince, za bilo koga tko je nešto imao za raditi. Nije bilo baš vrijeme da se može birati za koga ćeš raditi. I tako sam godinu završio s 50.4% prihoda iz CH od jednog klijenta.

Nisam htio igrati nepošteno i tražiti na kraju godine neku fake fakturu od nekog iz HR da me izvuče iz "govana", već sam naivno pomislio da bude sve ok.
Da bi se negdje krajem 2021. pojavio taj famozni "Upitnik" i u vrlo kratkom roku po predaji istog, bio mi dodijeljen porezni inspektor. 

Ne želim ovdje ulaziti u detaljne opise postupka "inkvizicije", no mogu reči da je trajalo jako dugo, bilo prilično neugodno i u meni razvilo izniman osjećaj straha i nesigurnosti. Na temelju svih predočenih dokaza (ugovora, ponuda, računa, email korespodencije, skype, viber, teams chatova), postupak je odbačen.  

Ono kako sam ja cijeli ovaj postupak doživio je bilo kao poruka "reketara": "Imamo te na oku, dobro razmisli želiš li i dalje biti i dalje paušalni obrtnik u IT-u ili ti možda bolje paše biti kmet sustava".

Prvom prilikom sam osnovao j.d.o.o. i zatvorio obrt... no čujem da sad kreće i progon firmi, što je apsolutno nedopustivo. U tom slučaju selim poslovanje u neku poreznu oazu, a državi ću minimum minimuma poreza i nameta plaćati - čisto iz principa! - Savjetujem i svima ostalima isto.


 Pitanje - što taj prag od 50% ne vrijedi samo za domaće klijente, ako radiš za strance to ne vrijedi??

16 godina
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na

Ne znam kakva su momentalno "pravila igre", ali 100% sam siguran da su mene progonili 2021/2022 zbog inozemnog klijenta i prihoda iz 2020.

10 godina
protjeran
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
Qui-Gon-Jinn kaže...

 Pitanje - što taj prag od 50% ne vrijedi samo za domaće klijente, ako radiš za strance to ne vrijedi??

 

Da skratimo priču za ovo, sve ti je na slobodnoj procjeni poreznog inspektora. Ja do sada nisam imao probleme niti inspekciju na vratu, ali ne kažem da neću.

Netko drugi koji se bavi istim načinom rada je možda već kažnjen. Nekom trećim je porezna došla i rekla da je sve OK.

 

Ponavljam: sve ti je na slobodnoj procjeni poreznog inspektora

 

 

15 godina
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
neutrino kaže...
Old Iggy kaže...
jacob33 kaže...

"Drugi placaju puno vise" i "igraju po pravilima" (koja se svakodnevno mijenjanju) ti nije argument. Umjesto da se boris da se drugima olaksa, ti zelis onima koji su se sami za sebe uspjeli snaci - otezati? Stvarno pravi 'rvat!

Ne, to je isključivi argument.

"Snaći se" nije uvijek prihvatljivo, posebno ako nije u skladu sa zakonom.

Radio sam u jednoj od najvećih firmi u svijetu. Imaju cijeli odjel koji se kakti bori protiv korupcije. Svako toliko bi dobili pdf od parsto stranica koruptivnih radnji, statistikama i svime što poželiš za cijeli svijet. Iz znatiželje sam potražio Hrwandu u dokumentu. Bila je u tablici s nekim Afričkim državama, Albanijom i ne sjećam kojom još divnom zemljom.

Daklem, ako kažemo da je Hrvatska jedna od najkorumpiranijih država svijeta, onda to nije preuveličavanje.

 

Dosta da samo spomenem onu milijardicu maznutu iz INA-e i svi na slobodi.

I sad ti ispališ da u takvom okruženju nije prihvatljivo "snaći se"? LOL

 

Tko god potpuno legalno posluje u takvoj državi, gdje još biračko tijelo iz godine u godinu jasno daje do znanja da voli tu korupciju je obična budala.

 

Ne kažu bezveze da je poštenom čovjeku među lopovima mjesto u zatvoru.

 Značiš pravdaš jedan kriminal drugim ? Ako drugi krade uredu je da i ja kradem ?
I onda se čudimo zašto svi kradu i smatraju to normalnim ?

14 godina
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
Pixel kaže...
 Značiš pravdaš jedan kriminal drugim ? Ako drugi krade uredu je da i ja kradem ?

I onda se čudimo zašto svi kradu i smatraju to normalnim ?

Kriminal vladajuće garniture i njima bliskih ljudi je legalan već više od 30 godina pod uvjetom da ne izađe u medijima, a i tada se to svodi u najgorem slučaju na par tjedana Remetinca u povlaštenim uvjetima.

 

Paralelno imaš situaciju gdje "fudbaleri" dođu odnekud s kolajnom pri čemu spontano na ulice glavnog grada izađe cca pola milijuna ljudi, jer im je to bitno.

Kada je bio prosvjed protiv korupcije? Nikada.

A i da ga probaš organizirat, odazvalo bi se manje ljudi nego na klečanje.

 

I onda se ti čudiš što je krađa u RH sasvim normalna stvar.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.12.2023 15:27 (neutrino).
14 godina
offline
Re: Istražili smo – ima li posla za developere na
Old Iggy kaže...
jacob33 kaže...

"Drugi placaju puno vise" i "igraju po pravilima" (koja se svakodnevno mijenjanju) ti nije argument. Umjesto da se boris da se drugima olaksa, ti zelis onima koji su se sami za sebe uspjeli snaci - otezati? Stvarno pravi 'rvat!

Ne, to je isključivi argument.

"Snaći se" nije uvijek prihvatljivo, posebno ako nije u skladu sa zakonom.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/objavljene-nove-poruke-lovrincevic-kaze-da-je-izvukao-140000-eura-ove-godine/2520476.aspx

 

Ko se nije snašo, magarac je bio

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice