Grijanje na struju za dva manja stana od 60m2

poruka: 7
|
čitano: 879
|
moderatori: pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Grijanje na struju za dva manja stana od 60m2

Poz,

 

radim rekonstrukciju kuće, koja ima dva stana, svaki po 60m2 (hodnik, kupatilo, dnevna soba i kuhinja spojeni, spavaća soba).

 

Trebao bih rješiti kompletno grijanje za njih (odvojeno po stanu). Plin otpada, u obzir jedino dolazi struja tako da gledam koje su mi opcije.

 

Razmišljao sam o električnim kotlovima na struju za centralno grijanje tipa 9kW (po stanu), s 3 radijatora (po stanu) te električnu rešetku za kupatilo (+ zidna grijalica dodatno ako zatreba).

 

Druga opcija je inverter klima uređaj (za grijanje/hlađenje dnevne sobe + kuhinje) te norveška zidna eletkrična grijalica za spavaću sobu te električnu rešetku za kupatilo.

 

Treća opcija je dizalice topline, najskuplja definitivno, no pretpostavljam dugoročno isplativo?

 

Što se tiče vode 2x bojlera po 80 lit?

 

Ako ima tko kakvih savjeta prijedloga?

 

Hvala

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.5.2024 7:19 (CrazyMan).
14 godina
offline
Re: Grijanje na struju za dva manja stana od 60m2

Gdje je kuća (kontinent, primorje)?

15 godina
offline
Re: Grijanje na struju za dva manja stana od 60m2

Osijek

10 godina
online
Grijanje na struju za dva manja stana od 60m2

Švedski radijatori + manji bojler za toplu vodu (kupanje/kuhinja)? Tako mi kolega na sjeveru ima već godinama i kaže da je zadovoljan.

Nadglednik dina
5 godina
offline
Re: Grijanje na struju za dva manja stana od 60m2

Od ovih svih opcija koje navodiš u postu, najbolja i najpovoljnija ti je ova druga sa inverter klimama + dodatnom grijalicom, M ti je najisplativije, M ti računi neće baš biti koma za platiti. Kod kupnje klima gledaj najmanju energetsku klasu, garanciju i dobre specke; od brandova bi ti preporučio LG, daju 10 g. gare na motor + 2+3 god. opće garancije.

 

Cijena zahvata ovisi o rangu klime koje uzimaš te naravno montaže od strane ovlaštenog servisa.

Only a little Eskimo guy which can loudly say only his name.
9 mjeseci
offline
Re: Grijanje na struju za dva manja stana od 60m2
CrazyMan kaže...

Poz,

 

radim rekonstrukciju kuće, koja ima dva stana, svaki po 60m2 (hodnik, kupatilo, dnevna soba i kuhinja spojeni, spavaća soba).

 

Trebao bih rješiti kompletno grijanje za njih (odvojeno po stanu). Plin otpada, u obzir jedino dolazi struja tako da gledam koje su mi opcije.

 

Razmišljao sam o električnim kotlovima na struju za centralno grijanje tipa 9kW (po stanu), s 3 radijatora (po stanu) te električnu rešetku za kupatilo (+ zidna grijalica dodatno ako zatreba).

 

Druga opcija je inverter klima uređaj (za grijanje/hlađenje dnevne sobe + kuhinje) te norveška zidna eletkrična grijalica za spavaću sobu te električnu rešetku za kupatilo.

 

Treća opcija je dizalice topline, najskuplja definitivno, no pretpostavljam dugoročno isplativo?

 

Što se tiče vode 2x bojlera po 80 lit?

 

Ako ima tko kakvih savjeta prijedloga?

 

Hvala

 imam centralno (kotao na struju), klima uređaje i peć na drva. koristimo ovisno o potrebi i volji sve troje.

 

centralno je daleko najbolje po pitanju jednostavnosti, rasprostranjenosti topline, mogućnosti regulacije, podešavanja itd. mana je što je struja skupa ako koristiš HEP. najskuplja opcija, ali po meni i daleko najbolja. ako si možeš priuštiti onda je ovo broj 1. podesiš temperature i uživaš. održavanje je isto jako jednostavno.

 

klima uređaji, ne volim previše grijanje na njih, pogotovo ako vani temperature idu daleko ispod nule. ugrijati će oni, ali osjećaj topline jednostavno nije isti kao kod centralnog ili peći na drva. prednost je mala potrošnja struje i kako kod centralnog jednostavnost korištenja.

 

peć na drva, relativno povoljno, dobar osjećaj topline i sam ugođaj, ali rasprostranjenost topline je jako loša, tako da ćeš uvijek imati dio kuće gdje je vruće i dio gdje je hladnije, osim ako nemaš nekakav full open space dizajn kuće. uz to zahtijeva dodatno vrijeme na loženje, pa je tu dim, pa održavanje dimnjaka... ovo je najkompliciranija i najzahtijevnija opcija.

 

veliku ulogu će ti igrati i toplinska izolacija stana, ako je dobra onda će klime još i dobro funkcionirati, ali ako nije onda kad ti klime odu u defrost 10-15min. temperatura će ti drastično pasti.

 

pomaže li ti ovo? 

 

6 godina
offline
Re: Grijanje na struju za dva manja stana od 60m2
Doslovno se ježim od radijatora i cijevi po stanovima, zauzimanja prostora istih, pogotovo u manjem prostoru. A da ne pričamo koliko narušavaju ljepotu prostora.
Kako se radi o omanjem prostoru 60m2 i ako je izvedivo razmislite o podnom grijanju na struju (infracrveno). Debljina je tek 0,3mm tako da ne podiže razinu poda uopće.
Dosta je skupo ali vrlo jednostavno za postaviti, može i uradi sam metoda tako da se uštedi na ugradnji. Ili kombinacija takvog podnog IC grijanja i ukrasnih zidnih panela, također infracrveno grijanje na struju.
Naravno bez dobre izolacije zaboravite na ovo.

Budući da i u Osijeku zna biti hladnih dana ne bi bilo loše imati i neku ukrasnu funkcionalnu pećnicu na drva. Tako da kad bude par ekstremno hladnih dana ili nekih prekida u opskrbi struje alternativa je tu a opet lijepo izgleda (ili napravite kamin što je jako skupo) .
Tako sam ja napravio grijanje na struju i ovu lijepu peć kupio ( link, em je lijepa, em je naša 💪🇭🇷). Doduše imam i klimu dual inverter LG ako zatreba.
https://www.centar-tehnike.hr/pec-tara-plamen-proizvod-13889
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.5.2024 0:15 (ajimerej).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice