Izmjene prekršajnog zakona promijenit će način naplate prometnih kazni

Predlaže se podizanje pragova za izricanje opomene, naplatu polovice kazne na licu mjesta ili dvije trećine nakon izdavanja obveznog prekršajnog naloga, čime se pokušava smanjiti gužva na sudovima

Autonet.hr ponedjeljak, 21. travnja 2025. u 20:05

Prošloga je tjedna u savjetovanje s javnošću stigao Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Prekršajnog zakona, kojim zakonodavac želi regulirati procese naplate novčanih prekršajnih kazni, ubrzati komunikaciju te smanjiti gužve na prekršajnim sudovima. Budući da je vjerojatno najčešća prekršajna kazna s kojom se prosječni građanin susreo ona za prometne prekršaje, izmjene Prekršajnog zakona prije svega vozači trebaju imati na umu i poznavati svoja prava i obveze.

Ubrzanje postupaka

Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije predložilo je izmjene u pogledu komunikacije tijekom prekršajnih postupaka te vezane za plaćanje kazni "s popustom". Cilj je zajednički – smanjiti administrativni teret, ubrzati postupke te motivirati prekršitelje na plaćanje kazne odmah, na licu mjesta.

U prekršajne se postupke tako kao obavezna uvodi e-komunikacija, tj. dostava sudskih pismena putem informacijskog sustava u sigurni elektronički poštanski pretinac primatelja. Tako poslana komunikacija smatrat će se dostavljenom nakon osam dana, što bi trebalo spriječiti odugovlačenje postupka u slučajevima kad primatelj ne potvrdi primitak dokumenata ili izbjegava njihovo preuzimanje.

50% popusta do 380 eura

Prijedlogom Zakona predlažu se i normativne izmjene usmjerene na smanjenje broja predmeta koji se vode u prekršajnom postupku pred sudovima. Zbog toga se predlaže povećanje maksimuma propisane novčane kazne za izdavanje obaveznog prekršajnog naloga sa 663,61 eura na 1.000 eura, a čime će se omogućiti izdavanje obaveznog prekršajnog naloga za veći broj prekršaja. Tom promjenom proširit će se i korištenje pogodnosti za počinitelje prekršaja da plate dvije trećine novčane kazne izrečene obaveznim prekršajnim nalogom.

Predlaže se povećanje maksimuma novčane kazne sa 265,45 eura na 380 eura za prekršaje za koje se kazna može naplatiti na mjestu počinjenja prekršaja, u kojem se slučaju naplaćuje polovica iznosa. Time će se povećati broj prekršaja za koje se novčana kazna može naplatiti na mjestu počinjenja prekršaja.

Demotiviranje žalbi

Mogućnost izdavanja pisanog ili izricanja usmenog upozorenja počinitelju prekršaja, ubuduće će također moći zahvatiti veći broj slučajeva. Predlaže se povećanje maksimuma propisane novčane kazne sa 132,72 eura na 300 eura, čime će se omogućiti izdavanje pisanog ili izricanje usmenog upozorenja za veći broj prekršaja.

No, prijedlogom Zakona ukida se mogućnost plaćanja dvije trećine novčane kazne izrečene u presudi kojom se okrivljenik proglašava krivim. Time se posljedično počinitelji prekršaja kojima je izdan prekršajni nalog ili obavezni prekršajni nalog, odnosno određeno plaćanje novčane kazne na mjestu počinjenja prekršaja motiviraju za plaćanje izrečene kazne, umjesto da putem žalbenog procesa pokreću sudski postupak.