Slučaj Tesla: Kada politika nadmašuje temelje tržišta dionica
Nedavni predsjednički izbori izazvali su snažne reakcije na tržištu dionica, gdje raspoloženje ulagača i očekivane promjene politike pod novom Trumpovom administracijom imaju značajan utjecaj na vrijednosti kompanija. Jasan primjer ovog trenda je nagli porast vrijednosti Teslinih dionica, unatoč problemima u njihovom osnovnom poslovanju...
Fenomen trenutnog burzovnog vrednovanja kompanije, kao u ovom slučaju Tesle, nadilazi tradicionalne ekonomske pokazatelje, jer političke veze i očekivanja regulatornih promjena sada više nego ikad utječu na cijene dionica.
Teslina dionica porasla je više od 70% od dana izbora, dodajući stotine milijardi dolara svojoj tržišnoj kapitalizaciji u samo nekoliko tjedana, iako nema značajnih i bitnih poboljšanja u poslovanju tvrtke. Tesla se i dalje suočava s promjenama u potražnji, neizvjesnošću oko budućih projekata i smanjenjem tržišnog udjela u Kini, prema izvješćima brojnih financijskih medija. Međutim, čini se da su ovi problemi pali u drugi plan zbog očekivanih političkih prednosti koje bi Tesla mogla ostvariti pod novom administracijom.
Ulagači se klade na povoljno regulatorno okruženje
Elon Musk, Teslin izvršni direktor, otvoreno podržava novoizabranog predsjednika Trumpa, a njegov očekivani utjecaj u nadolazećoj administraciji ključni je čimbenik koji pokreće rast dionica. Ulagači se klade na povoljno regulatorno okruženje, posebno u pogledu tehnologije autonomne vožnje, što bi moglo značajno koristiti Teslinim ambicijama u području samovozećih vozila. Ovo očekivanje dovelo je do spekulativne procjene Tesle, gdje je značajan dio cijene dionice vezan uz budući potencijal, a ne trenutnu ekonomsku snagu kompanije.
Ponašanje tržišta je visoko spekulativno
Ovaj trend proteže se i izvan Tesle, utječući na različite sektore tržišta. Bankarske dionice rastu zbog očekivanja deregulacije i snažnije ekonomije pod Trumpom. Proizvođači fosilnih goriva također bilježe rast cijena, očekujući povoljne politike nove administracije. Zanimljivo je da bi potencijalna smanjenja subvencija za električna vozila, potez koji bi se mogao činiti štetnim za industriju, paradoksalno mogla koristiti Tesli tako što bi nerazmjerno naštetila manjim konkurentima.
Trenutno ponašanje tržišta je visoko spekulativno. Tesla je postala omiljena među trgovcima opcijama, što ukazuje na vjerovanje u njezin budući potencijal. Dodatno, velika grupa malih ulagača pridonosi zamahu dionice, često vođena trendovima na društvenim mrežama i spekulativnim trgovinskim strategijama.
Upitna dugoročna održivost valuacija
Tesla je jedna od nepredvidljivijih kompanija, a cijena njezinih dionica je poznato nestabilna. Međutim, s trenutnom valuacijom, u novu godinu ulazi s cijenom koja je previsoka s obzirom na stvarne izglede. Autonomna vožnja vjerojatno neće imati utjecaja jer kompanija ne planira proizvoditi Cybercab u 2026. godini. Umjesto toga, pažnja investitora bit će usmjerena na glavni posao, Model Q, i hoće li Trumpova administracija moći značajno pomoći kompaniji. S obzirom na to da Tesla već dosegla vrijednost od 1,5 bilijuna dolara čini se vjerojatnijim da će dionice podbaciti sljedeće godine, unatoč trenutnom entuzijazmu investitora.