EU potiče neto nulte tehnologije i proizvodnju baterija za automobile s 4,6 milijardi eura
Za poticanje tehnologija s nultom neto stopom emisija i proizvodnje baterijskih ćelija za električna vozila diljem Europe izdvojit će se 3,4 milijarde, a za proizvodnju vodika iz obnovljivih izvora 1,2 milijarde eura
Europska komisija u svojem je novom mandatu, započetome 1. prosinca, odlučila pojačati napore za poticanje tehnologija s nultom neto stopom emisija. Te su tehnologije, poručuju, ključne za osiguravanje konkurentnosti europske industrije uz istodobno postizanje dogovorenih klimatskih ciljeva.
Komisija stoga pokreće dva nova poziva na podnošenje prijedloga s proračunom od 3,4 milijarde eura kako bi se ubrzalo uvođenje inovativnih tehnologija dekarbonizacije u Europi, uključujući baterije za električna vozila. Uz to, pokreće i drugu dražbu Europske banke za vodik kako bi se ubrzala proizvodnja vodika iz obnovljivih izvora u Europskom gospodarskom prostoru (EGP) s proračunom od 1,2 milijarde eura iz fondova EU-a, uz više od 700 milijuna eura iz triju država članica. Pozivi na podnošenje prijedloga i dražbe financiraju se iz Inovacijskog fonda, koristeći se prihodima iz sustava EU-a za trgovanje emisijama (ETS).
Dekarbonizacija
U pozivima za poticanje tehnologija s nultom neto stopom emisija i proizvodnje baterijskih ćelija za električna vozila naglašava se predanost EU-a jačanju vodećeg položaja i proizvodnih kapaciteta Europe u području inovativnih i najsuvremenijih tehnologija, uz istodobno napredovanje prema klimatskoj neutralnosti do 2050.
Općim pozivom na podnošenje prijedloga za tehnologije s nultom neto stopom emisija u vrijednosti od 2,4 milijarde eura podupiru se projekti dekarbonizacije različitih razmjera, kao i projekti usmjereni na proizvodnju komponenata za energiju iz obnovljivih izvora, skladištenje energije, dizalice topline i proizvodnju vodika. Projekti koji se prijave na poziv za tehnologije s nultom neto stopom emisija procijenit će se na temelju njihova potencijala za smanjenje emisija stakleničkih plinova, stupnja inovativnosti, zrelosti projekta, mogućnosti replikacije i troškovne učinkovitosti.
Proizvodnja baterijskih ćelija
Prvi će se put pozivom na podnošenje prijedloga u vrijednosti od milijardu eura za proizvodnju baterijskih ćelija za električna vozila poduprijeti projekti kojima se mogu proizvesti inovativne baterijske ćelije za električna vozila ili uvesti inovativne proizvodne tehnike, postupci i tehnologije. Poziv je namijenjen poduzećima koja razvijaju takve tehnologije, koje su ključne za zelenu tranziciju. Europi treba održiv vrijednosni lanac baterija, uključujući i gigatvornice, kažu iz Komisije.
Komisija i Europska investicijska banka (EIB) pokrenule su i novo partnerstvo za potporu ulaganjima u sektor proizvodnje baterija u EU. U okviru toga dodijelit će se dodatna sredstva (u obliku jamstava za zajmove) u iznosu od 200 milijuna eura.
Vodik iz obnovljivih izvora
Komisija pokreće i drugu dražbu u okviru europske banke za vodik putem Inovacijskog fonda. Iz sustava EU-a za trgovanje emisijama (ETS) dodijelit će se 1,2 milijarde eura za potporu proizvođačima vodika kategoriziranog kao obnovljivo gorivo nebiološkog podrijetla (RFNBO) koji se nalaze u Europskom gospodarskom prostoru (EGP).
S proračunom povećanim za 400 milijuna eura u usporedbi s prvom dražbom u okviru instrumenta IF23, novom dražbom u okviru instrumenta IF24 podupirat će se projekti proizvodnje vodika iz obnovljivih izvora bez obzira na sektor u kojem će se potrošiti, s namjenskim proračunom od 1 milijarde eura; kao i proizvodnju vodika u projektima s otkupljivačima u pomorskom sektoru, s namjenskim proračunom od 200 milijuna eura.
Nositelji projekata za tehnologije s nultom neto stopom emisija i pozive na podnošenje ponuda za baterije mogu se prijaviti do 24. travnja 2025. na oba poziva. Kad je riječ o dražbama za vodik iz obnovljivih izvora, ponuditelji se moraju prijaviti do 20. veljače 2025. Prijave se zaprimaju putem portala EU-a za financiranje i natječaje.