Zaprešić zabranio vožnju električnim romobilima u pješačkim zonama
Kao odgovor na rastući problem sigurnosti prometovanja takvim vozilima, Grad Zaprešić započeo je s postavljanjem znakova zabrane vožnje električnih romobila u pješačkim zonama

Povećanje broja nezgoda u koje su uključeni vozači električnih romobila i ostalih osobnih prijevoznih sredstava, ali i dramatično povećanje broja ozlijeđene djece u nezgodama s romobilima, motivirali su vladajuće u Zaprešiću da nešto poduzmu na području svojeg grada.
"Kako u Hrvatskoj, tako i u našem gradu, u prometu je sve veći broj električnih romobila čime se povećava i rizik od teških ozljeda, posebice kod djece", kažu iz Grada Zaprešića uz vijest o – prvom u Hrvatskoj – postavljanju znakova zabrane kretanja električnim romobilima. Za te su potrebe izradili i novi znak, kakvog do sada nije bilo na našim cestama i koji (još) službeno ne postoji u propisima, no trebalo bi biti prilično jasno na što se odnosi.
Policija pojačava kontrolu
Kao prvi korak povećanja sigurnosti, Grad Zaprešić započeo je s postavljanjem takvih novih znakova zabrane u pješačkim zonama, no naglašavaju i da je vrlo važna uloga roditelja. Na njih apeliraju da djeci objasne rizike kako bi zajedno i na vrijeme zaustavili negativan trend.
Nesreće koje uključuju električne romobile postaju sve češći problem, a neki od njih mogu doseći brzine do 80 km/h iako, prema važećim propisima, maksimalna dozvoljena brzina električnih romobila iznosi 25 km/h. Isto tako, vozači moraju biti stariji od 14 godina i dužni su nositi zaštitne kacige. Od sada, pak, korisnici romobila u Zaprešiću morali bi se zaustaviti prilikom ulaska na šetnice i, u idealnom slučaju, sići s romobila te ga gurati pokraj sebe, prilagodivši se brzini pješaka.
Načelnik Policijske postaje Zaprešić, Matej Šućur, istaknuo je kako se radi o preventivnoj aktivnosti kojom se želi upoznati vozače osobnih prijevoznih sredstava s njihovim zakonskim obvezama, no da će uz preventivne aktivnosti biti pojačane i represivne mjere.