Alarmantni podaci liječnika: u Hrvatskoj zbog romobila drastično više hospitalizirane djece
U Hrvatskoj je ove godine zabilježeno 285% više hospitalizirane djece nastradale u prometnim nesrećama s električnim romobilima, pa je povodom toga održana tiskovna konferencija

U Zagrebu je održana tiskovna konferencija Klinike za dječje bolesti Zagreb, organizirana uz podršku Ministarstva zdravstva, Ministarstva unutarnjih poslova te Ministarstva mora, prometa i infrastrukture. Na njoj su stručnjaci upozorili na "epidemiju" teških i kompleksnih ozljeda glave kod maloljetnika te upućuju hitan apel cijelom društvu da vodi računa o opasnostima vožnje električnim romobilima.
U posljednje dvije godine broj djece hospitalizirane zbog teških ozljeda zadobivenih u nesrećama s električnim romobilima porastao je za čak 285%. Liječnici se svakodnevno susreću s ozljedama koje su prije bile rijetkost. Dominiraju iznimno teške i složene ozljede glave i lica, uključujući višestruke prijelome kostiju lica, čeljusti, nosa i očnih šupljina.
U odnosu na prošlu godinu statistike su dramatično lošije. Zabilježeno je sljedeće:
- Porast broja hospitalizacija (2024./2025.) za 285%,
- Porast ukupnog trajanja hospitalizacije za 143%,
- Peterostruko povećanje teških ozljeda mozga,
- 40% hospitaliziranih je mlađe od najmlađe dopuštene dobi za vožnju električnih romobila,
- Prosječna dob pacijenata je bila 14 godina, ali 40 posto ih je bilo mlađe od 14
"Četrnaestero djece je imalo težak potres mozga, jedno dijete prijelome lica, jedno s prijelomom kralješka. Samo dvoje ih je reklo da su nosili kacige i često ih je bilo dvoje na romobilu", rekao je Rok Kralj, pročelnik Zavoda za traumatizam, a prenosi Index.hr.
Posljedice takvih nesreća često su doživotne te donose funkcionalne i estetske probleme. Liječenje je dugotrajno, zahtijeva multidisciplinarni pristup i nerijetko uključuje nekoliko kirurških zahvata. Stručnjaci naglašavaju da električni romobili, koji mogu dosegnuti brzine i do 40 km/h, u kombinaciji s nedostatkom zaštitne opreme, ponajprije kacige, predstavljaju golemi rizik, posebice za djecu.
Problem dodatno leži u činjenici da su električni romobili gotovo nečujni u prometu, zbog čega ih ostali sudionici teško primjećuju. Liječnici ističu kako su djeca, zbog svoje konstitucije i nižeg težišta, prilikom pada posebno izložena upravo ozljedama glave, što ove nesreće čini iznimno opasnima i s potencijalno fatalnim ishodima.
Suočeni s alarmantnim porastom broja i težine ozljeda, medicinski stručnjaci uputili su jasan apel na odgovornost cjelokupnog društva, s posebnim naglaskom na roditelje. Podizanje svijesti o stvarnim opasnostima koje električni romobili predstavljaju ključan je korak u prevenciji budućih teških stradavanja djece i mladih, čulo se na konferenciji.