Štrajkaju Volkswagenovi radnici diljem Njemačke
Suočeni s rezovima, otpuštanjima i smanjenjem plaća, radnici u Volkswagenovim tvornicama u Njemačkoj organizirali su niz dvosatnih prekida rada kao upozorenje upravi
Radni tjedan u Volkswagenu je započeo prilično burno. Nakon nekoliko tjedana "natezanja" s upravom i pregovora o budućnosti svojih radnih mjesta, predstavnici sindikata izveli su najveću akciju dosad i pokrenuli velik val dvosatnih obustava rada u devet njemačkih tvornica Volkswagena. Kratkotrajni štrajk upozorenje je upravi, koje će ponavljati u nekoliko smjena. Primarno je to reakcija na najave smanjenja plaća za 10% u procesu reorganizacije i velikih ušteda koje uprava Grupe planira provesti.
Štrajk upozorenja
Volkswagen, naime, sa sindikatima pokušava dogovoriti uvjete velikog otpuštanja i racionalizacije poslovanja, što bi trebalo uključivati i potez bez presedana, zatvaranje triju tvornica u Njemačkoj, više tisuća otkaza i ostale mjere štednje. Sindikat IG Metall, koji broji 120.000 članova u Volkswagenu, stoji uz radnike i poručuje da će s borbom nastaviti "koliko god bude potrebno", a ne isključuju i eskaliranje nesuglasica "na razinu kakvu Volkswagen još nije vidio". Koliko će sukob i sindikalne akcije trajati, poručuju, odredit će uprava svojim potezima za pregovaračkim stolom. Oni dotad ostaju "spremni za štrajk".
Prvi prekid rada sindikat je organizirao u središnjoj tvornici u Wolfsburgu, a potom su se akcije proširile i na Hannover, Emden, Salzgitter, Brunswick i još niz manjih tvornica koje proizvode komponente za vozila, kao i pogon Zwickau, jedini u kojem se sklapaju isključivo električni modeli. Štrajkači su negodovali oko glavnih dioničara, obitelji Piëch i Porschea, koji su povukli milijarde eura dobiti u proteklih deset godina iz VW-a, a sada radnicima prijete masovnim otpuštanjima i snižavanjem plaća.
Sindikati također imaju i plan kojim bi se uštedjelo oko 1,5 milijardi eura bez zatvaranja tvornica i otpuštanja. Predlažu ukidanje planiranih budućih povišica, pa bi zauzvrat prihvatili kraće radno vrijeme u nekim tvornicama. Također, predložili su i ukidanje bonusa za radnike, ali i rukovoditelje. Iz uprave to su proglasili mjerama koje bi pomogle tek u kratkom roku, a oni traže dugoročna rješenja za financijsku održivost kompanije.