Skrivena povijest londonskih cestovnih stupića: znate li kako su nastali?
London je poznat po brojnim povijesnim znamenitostima, ali malo tko zna da se na njegovim ulicama i danas mogu pronaći cestovni stupići izrađeni od starih topovskih cijevi iz doba Napoleona

Cestovne stupiće danas susrećemo u bezbroj oblika, izrađene od metala ili plastike, s reflektirajućim ili svjetlosnim elementima, no posebno je zanimljiva priča o porijeklu i obliku prepoznatljivih stupića, kakvi se i danas mogu naći u britanskoj prijestolnici. Karakteristični londonski "čuvari pločnika" pričaju neočekivanu priču o domišljatosti, recikliranju i slavnim danima britanske mornarice.
Topovi postali stupići
Naime, nakon slavne britanske pobjede nad Francuzima u Bitci kod Trafalgara 1805. godine, britanska mornarica zaplijenila je bila brojne francuske brodove i njihovu opremu. Iako su se nadali da će francuske topove moći koristiti na vlastitim brodovima, pokazalo se da su im oni ipak preveliki i neusklađeni s britanskim standardima. Umjesto da ih se riješe, poslali su ih kući, gdje su ih gradske vlasti odlučile ugraditi u ulice kao zaštitne stupiće, prvenstveno u istočnom dijelu Londona – dajući im tako novi život.
Takve je stupiće i danas lako prepoznati po karakterističnom obliku topovske cijevi, često s kuglom koja služi kao "čep" otvora. Neki su i danas u upotrebi u originalnoj varijanti, dok su drugi kasnije izrađeni kao replike, ali zadržavajući sličan oblik. Mnogi su i danas vidljivi na ulicama Londona, osobito u blizini znamenitosti poput Shakespeareovog kazališta Globe ili London Bridgea. S vremena na vrijeme netko od povjesničara ili youtubera prisjeti se te zanimljivosti, pa se priča o "topovskim stupićima" proširi Internetom.
Urbana legenda je stvarna
Dugo se vjerovalo da su svi ovi stupići izrađeni od francuskih topova s Trafalgara, no povjesničari napominju da su korišteni i drugi zastarjeli topovi iz britanske mornarice, osobito kad su željezni brodovi zamijenili drvene, a stari topovi postali suvišni. Bez obzira na to, simbolika zarobljenih neprijateljskih topova na londonskim ulicama ostaje dijelom urbane legende koja – kako vidimo – nije samo legenda nego i dio gradske povijesti.